Úspěchy grafiků u přijímaček na VŠ

Nedávno mě zaskočil jinak velice vážený kolega z řad učitelů programátorů, když byl skeptický k úspěchům grafiků u přijímaček na VŠ. Naštěstí se hluboce mýlil. S připravováním studentů Počítačové grafiky na umělecké VŠ jsme začali už v roce 2002 a dnes už máme své absolventy na většině uměleckých oborů vysokých škol v celém Česku. Studují například FAMU, UTB, UJEP, UHK, univerzity v Liberci, Brně a další.

Až do loňska nám zůstávaly zavřené dveře na Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze, která patří k nejproslulejším oboru v užitých umění a designu.  Ondřej Báchor se ale tak dobře připravil, že se dostal na Grafický design napoprvé, což u školy s jedním, dvěma studenty v ročníku daného zaměření opravdu nebývá zvykem. A letos se na VŠUP dostali hned dva další, a sice Filip Hepnar a Maxmilián Berdych.
Aby student u přijímacích zkoušek uspěl, musí být především tvůrčí a měl by mít jasno, co od své kariéry očekává. Nedostávají se většinou lidé, kteří nemají jasný cíl, dají si vícero přihlášek ve stylu „co kdyby něco vyšlo“ a pak u pohovoru často nedovedou odpovědět ani na jednoduchou otázku, proč si vybrali právě toto zaměření a ne něco jiného.
 
V té souvislosti jsem pohovořil s jednou z úspěšných studentek Barborou Vrzákovou přijatou čerstvě na FAVU v Brně.
 „…jsem se dostala!“ potěšila mě Barča na minulé konzultaci. Sedí ve svobodomyslné čepici před LCD tabletem Cintiq jako obvykle a kreslí na něm svůj film. Ptám se, proč se nikdy nefláká. Vysvětluje mi: „Já si říkám, že využiju ten čas tady mnohem lépe, než doma. Tam si jdu uvařit čaj, vynést koš, než se dostanu k té práci, tak mi to trvá dvě hodiny.“ Pak ukazuje pokroky ve své animaci, která má mimochodem velmi originální rukopis, stylizaci postav a hlavně scénář. Hlavní hrdina je mladý úředník, který má povinnost vydávat dávky nezaměstnaným a žadatelům o podporu. Lidé mu prachy berou a trhají z rukou, až ho nakonec rozsápou celého. Je to docela dobrá alegorie doby.
Pro informaci jsem se ještě trochu vyptával:
 „Ještě k těm přijímačkám, takže ty ses dostala na obor, který se jmenuje jak?“ 
„Grafický design 2, Fakulta výtvarných umění VUT Brno“ 
„A učí ho?“
„Mikuláš Macháček“
„A říkáš, že tam byl těžký teoretický test?“
„Nebyla jsem jediná, kdo s tím měl problémy. Věděla jsem, kdo vyzdobil Pantheon, ale problém byl vybrat, který umělec nevystavoval na EXPO 2008, byl tam výběr, ale ani tak se to nedalo příliš odhadnout. Pak tam byly otázky, jaký portál provozuje AVU, což jsem zrovna věděla (Artyčok). Dobrá byla otázka, kdo udělal Gentský oltář, část byla prostě v pohodě.“
„Ještě tam byla nějaká, kterou jsi nevěděla?“
„Vylučte dvojici umělců, která k sobě nepatří a následovalo osm jmen – úplně cizích. Také jsem nevěděla pojem asambláž. Také tam byly otázky typu: Kteří umělci se nemohli potkat, atd.“ 
 
Musel jsem konstatovat, že s tou asambláží je to malinko ostuda, ale věřím, že až si studenti 4. Ročníku zopakují dějiny umění před maturitou, jistě to už bude v pořádku.